:: سال 3، شماره 2 - ( 9-1395 ) ::
جلد 3 شماره 2 صفحات 16-29 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل هم نویسندگی علمی مراکز تحقیقات علوم پزشکی استان گیلان
نرگس برجی زمیدانی ، سعید اسدی
دانشکده علوم انسانی، دانشگاه شاهد ، ketabdar.iranzamin@gmail.com
چکیده:   (6703 مشاهده)

سابقه و هدف: همکاری پژوهشگران در سطح داخلی و بین‌المللی، شکل گسترده ای از مشارکت علمی است که نتایج مطالعات در این حیطه، بر اهمیت و مزایای آن تأکید دارد. این پژوهش با هدف تعیین میزان هم نویسندگی پژوهشگران مراکز تحقیقات علوم پزشکی استان گیلان انجام شده است.

مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر از نوع کاربردی و با روش‌های اسنادی و پیمایشی با رویکرد علم‌سنجی انجام گرفته است. برای تعیین مشارکت‌پذیری نویسندگان از فرمول ضریب مشارکت استفاده شده است. داده‌های مورد نیاز پژوهش از پایگاه استنادی Scopus استخراج گردید و نقشه همکاری‌های علمی با استفاده از نرم‌افزار UCINET ترسیم شد.

یافته‌ها: تولیدات علمی مراکز تحقیقاتی استان گیلان، 1140 مورد و میزان همکاری‌های علمی کل مراکز 5171 مورد بوده است. که از این مقدار سهم مرکز تحقیقات اورولوژی با 310 تولید علمی و 1608 همکاری بیشترین و مرکز تحقیقات علوم دندانپزشکی با 157 تولید علمی و 151 همکاری کمترین میزان همکاری را دارا بودند. این دانشگاه بیشترین هم‌نویسندگی را به ترتیب با کشورهای آمریکا و سوئد، اسپانیا و آلمان داشته است. ضریب همکاری کلی نیز 0/40 بدست آمد.

نتیجه‌گیری: همکاری بین‌المللی مراکز تحقیقات علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سطح نسبتاً پایینی قرار دارد.

واژه‌های کلیدی: هم نویسندگی علمی، مراکز تحقیقات علوم پزشکی، ضریب هم نویسندگی، تولیدات علمی، استان گیلان
متن کامل [PDF 1285 kb]   (484 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: علم سنجیXML   English Abstract   Printسال 3، شماره 2 - ( 9-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها