:: سال 3، شماره 2 - ( 12-1395 ) ::
جلد 3 شماره 2 صفحات 16-29 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل هم نویسندگی علمی مراکز تحقیقات علوم پزشکی استان گیلان
نرگس برجی زمیدانی *، سعید اسدی
دانشجوی کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه شاهد
چکیده:   (2159 مشاهده)

سابقه و هدف: همکاری پژوهشگران در سطح داخلی و بین المللی، شکل گسترده ای از مشارکت علمی است که نتایج مطالعات در این حیطه، بر اهمیت و مزایای آن تأکید دارد. این پژوهش با هدف تعیین میزان هم نویسندگی پژوهشگران مراکز تحقیقات علوم پزشکی استان گیلان انجام شده است.

مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر از نوع کاربردی و با روشهای اسنادی و پیمایشی با رویکرد علم سنجی انجام گرفته است. برای تعیین مشارکت پذیری نویسندگان از فرمول ضریب مشارکت استفاده شده است. داده های مورد نیاز پژوهش از پایگاه استنادی Scopus استخراج گردید و نقشه همکاری های علمی با استفاده از نرم افزار UCINET ترسیم شد.

یافته‌ها: تولیدات علمی مراکز تحقیقاتی استان گیلان، 1140 مورد و میزان همکاری های علمی کل مراکز 5171 مورد بوده است. که از این مقدار سهم مرکز تحقیقات اورولوژی با 310 تولید علمی و 1608 همکاری بیشترین و مرکز تحقیقات علوم دندانپزشکی با 157 تولید علمی و 151 همکاری کمترین میزان همکاری را دارا بودند. این دانشگاه بیشترین هم نویسندگی را به ترتیب با کشورهای آمریکا و سوئد، اسپانیا و آلمان داشته است. ضریب همکاری کلی نیز40/0 بدست آمد.

نتیجه‌گیری: همکاری بین المللی مراکز تحقیقات علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سطح نسبتاً پایینی قرار دارد.

واژه‌های کلیدی: هم نویسندگی علمی، مراکز تحقیقات علوم پزشکی، ضریب هم نویسندگی، تولیدات علمی، استان گیلان
متن کامل [PDF 1284 kb]   (219 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: علم سنجیXML   English Abstract   Printسال 3، شماره 2 - ( 12-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها