:: سال 3، شماره 2 - ( 9-1395 ) ::
جلد 3 شماره 2 صفحات 48-60 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی شبکه هم‌تألیفی مجلات علمی- پژوهشی فارسی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران
محمد فلاح ، سپیده فهیمی فر، زهرا چمنی
دانشکده مدیریت، دانشگاه تهران ، mofallah71@gmail.com
چکیده:   (5795 مشاهده)

سابقه و هدف: این پژوهش با هدف ترسیم ساختار شبکه‫ی هم‫تالیفی نویسندگان مجلات علمی- پژوهشی فارسی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و شناسایی مهمترین نویسندگان و الگوی همتالیفی و انسجام شبکه ‏ای به نگارش درآمده است.
مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر از نوع علم‌‏سنجی است و با رویکرد تحلیل شبکه‌ی اجتماعی و استفاده از شاخص‌های تحلیل شبکه‏‌ی اجتماعی نظیر درجه همکاری، شاخص همکاری، اندازه گره، مرکزیت درجه‏‌ای، مرکزیت بینابینی، مرکزیت بردارویژه، ضریب خوشه‫بندی و نظایر آن انجام شده است. به منظور تحلیل داده‌ها از نرم‌افزار NodeXL استفاده شده است. مقاله‏ های مورد بررسی مربوط به سال 1390 تا پایان سال 1394 (دوره پنج ساله) است.
یافته‌ها: در میان مجله‌های مورد بررسی بالاترین شاخص همکاری به فصلنامه مدیریت دولتی و بالاترین درجه همکاری نیز به طور مشترک به فصلنامه مدیریت بازرگانی و فصلنامه مدیریت فناوری اطلاعات اختصاص دارد. الگوی هم‏ تالیفی نویسندگان، دو نویسندگی و سه نویسندگی بوده است. در مجموع با بررسی چگالی به ‏دست آمده از شبکه و پایین بودن آن می‏ توان بیان نمود که روابط هم ‏تألیفی و انسجام زیادی بین نویسندگان مجلات فارسی دانشکده مدیریت وجود ندارد.
نتیجه‌گیری: روابط هم‌تالیفی و انسجام زیادی بین نویسندگان مجلات فارسی مورد بررسی وجود ندارد. به نظر می­‌رسد بررسی شبکه‌ی هم‌‏تألیفی نویسندگان مجله‏‌های فارسی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران بتواند الگوی پیشرفت علمی آینده را ترسیم نموده و برجسته‌ترین و کلیدی‌ترین نویسندگان این حوزه را به منظور انجام پژوهش‌های مرتبط شناسایی نماید.

واژه‌های کلیدی: هم‌ تالیفی‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬، مجلات علمی-‫پژوهشی، دانشگاه تهران، ترسیم علم
متن کامل [PDF 1525 kb]   (737 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: علم سنجیXML   English Abstract   Printسال 3، شماره 2 - ( 9-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها