:: سال 4، شماره 2 - ( 12-1396 ) ::
جلد 4 شماره 2 صفحات 14-22 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه نقشه علمی ایران با نقشه جهانی علم جهت تعیین حوزه‌های بین‌رشته‌ای
محمد باقر نگهبان ، هدی رمضانی فر
گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی، دانشگاه شهید باهنر، کرمان ، ایران ، bm.negahban@gmail.com
چکیده:   (5655 مشاهده)
سابقه و هدف: اهمیت این پژوهش شناخت، آگاهی و سنجش تولیدات علمی با هدف مقایسه­‌ی نقشه علمی ایران با نقشه جهانی علم جهت شناسایی حوزه‌­های میان­‌رشته‌­ای برای اخذ تصمیمات و سیاست‌گذاری‌ها و تعیین بهتر حوزه‌های بین‌رشته‌ای و ایجاد رشته‌های جدید است.
مواد و روش‌ها: این پژوهش کاربردی است و به لحاظ رویکرد از نوع تحقیقات علم‌سنجی و بر اساس گردآوری داده‌ها از نوع تحقیقات توصیفی می‌باشد. جامعه آماری پژوهش، تمام مقاله‌های منتشرشده توسط پژوهشگران ایران در بازه‌ی زمانی ۲۰۱۵-۲۰۰۵ در پایگاه " وب آو ساینس" می‌باشد و برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و ترسیم نقشه علمی از نرم‌افزارهای Excel ,VOSviewer, Bibexcel, Pajek استفاده شده است.
یافته‌ها: ترسیم نقشه‌ی تولیدات علمی ایران حاکی از آن است که بیشترین تولیدات علمی ایران در حوزه‌های موضوعی مهندسی برق و الکترونیک با ۲۱۶۱۴ سند، بوده است. در این پژوهش، بیشترین تولیدات علمی بین‌رشته‌ای ایران در حوزه‌های موضوعی الکترونیک با مهندسی شیمی، ریاضیات، مکانیک، فیزیک و ریاضیات بین‌رشته‌ای صورت گرفته است. حوزه‌های مهندسی برق، سوخت و انرژی و مهندسی شیمی قطب پژوهش‌های بین‌رشته‌ای ایران و حوزه‌های پژوهشی علوم رایانه و بیوشیمی حوزه‌های واسط در پژوهش‌های بین‌رشته‌ای ایران محسوب می‌شوند.
نتیجه‌گیری: از مقایسه نرخ رشد تولیدات علمی ایران با نرخ رشد تولیدات علمی جهان می‌توان نتیجه گرفت که ایران جزء کشورهای پرشتاب جهان محسوب می‌شود ولی از لحاظ پژوهش‌های بین‌رشته‌ای ضعیف است. با شناسایی حوزه‌های بین‌رشته‌ای در این پژوهش، سیاست‌گذاری علمی کشور باید در راستای حفظ و تقویت این حوزه‌ها صورت پذیرد.

واژه‌های کلیدی: میان‌رشته، نقشه علمی، علم‌سنجی، تولیدات علمی، ایران
متن کامل [PDF 585 kb]   (465 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: ارزیابی تولیدات علمیXML   English Abstract   Printسال 4، شماره 2 - ( 12-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها