:: سال 4، شماره 2 - ( 12-1396 ) ::
جلد 4 شماره 2 صفحات 23-35 برگشت به فهرست نسخه ها
مطالعه وضعیت هم‌تألیفی مقالات حوزه کشاورزی و رابطه آن با میزان رؤیت‌پذیری آن‌ها در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)
مونا آل منیع، فریبا نظری، زاهد بیگدلی
گروه علم اطلاعات و دانش شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، اهواز، ایران ، nazari_lib@yahoo.com
چکیده:   (6302 مشاهده)

سابقه و هدف: این پژوهش با هدف تعیین وضعیت هم‌تألیفی نویسندگان بروندادهای علمی حوزه کشاورزی و رابطه آن با میزان رؤیت­‌پذیری آن­‌ها در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام بین سال­‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۱ انجام شده است.
مواد و روش‌ها: پژوهش از نوع پیمایشی با رویکرد علم‌سنجی انجام شده است و جامعه پژوهش را آن دسته از تولیدات علمی منتشره در مجلات حوزه‌ی کشاورزی تشکیل می‌دهند که در بازه‌ی زمانی ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۱ در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نمایه شده‌اند. تجزیه و تحلیل داده­‌ها در این پژوهش در دو بخش آمار توصیفی و استنباطی و با استفاده از نرم‌­افزار SPSS و اکسل و Pajek صورت گرفته است.
یافته‌ها: تعداد عناوین منتشرشده حوزه کشاورزی در طول سال­‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۱ سیر صعودی داشته و از مجموع ۱۵۱۲۸ مقاله نمایه شده در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ۹۲/۳% دارای نویسنده همکار و ۷/۷% فاقد نویسنده همکار بوده‌اند. آثار منتشرشده از ۲۰۱۷ عنوان در سال ۱۳۸۶، به ۳۲۵۰ عنوان در سال ۱۳۹۱ افزایش پیدا کرده و نرخ رشد سالانه انتشارات برای سال‌های ۱۳۹۱-۱۳۸۶ عدد ۹/۲۷% را نشان می‌دهد.
نتیجه‌گیری: بین مقالات دارای هم­‌تالیفی و میزان رویت­‌پذیری آن­‌ها در حوزه­‌ی کشاورزی رابطه مثبت و معنی­‌داری وجود دارد. وجود نویسنده همکار بر روی میزان استناد به مقاله تأثیرگذار خواهد بود به­‌طوری که هم­‌تألیفی سبب افزایش استناد به مقالات خواهد شد.

واژه‌های کلیدی: هم‌تألیفی، کشاورزی، رؤیت‌پذیری، استناد، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام
متن کامل [PDF 919 kb]   (590 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: علم سنجیXML   English Abstract   Printسال 4، شماره 2 - ( 12-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها