:: سال 4، شماره 1 - ( 6-1396 ) ::
جلد 4 شماره 1 صفحات 7-16 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی الگوی شاخص‌های استنادی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی همدان: امکان‌سنجی پیش‌گویی شاخص‌های علم‌سنجی
طاهره ترکمان ، نسرین شیرمحمدی خرم
کتابخانه مرکزی، معاونت تحقیقات و فناوری، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، ttorkaman69@gmail.com
چکیده:   (6942 مشاهده)

سابقه و هدف: امروزه استخراج شاخص‏‌های علم‌سنجی در پیش‏‌بینی وضعیت علمی پژوهشگران، سازمان و کشورها در عرصه‌‏های گوناگون ملی، بین‌‏المللی کاربردهای فراوانی پیدا کرده است. هدف مطالعه حاضر، تعیین میزان مشارکت در تولید علم و الگوی مشارکت پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی همدان بر اساس سه پایگاه اطلاعاتی Web of Science، Scopus و Google Scholar می‌‏باشد.
مواد و روش‌ها: این مطالعه از نوع علم‌سنجی و کاربردی است و بر اساس اطلاعات 100 پژوهشگر برتر پایگاه اطلاعاتی ISI از نظر تعداد مقالات در سال 2014 انجام شد. تعداد مقالات، استنادات، شاخص اچ‌ایندکس برای این 100 نفر برتر از پایگاه‌های WoS، Scopus و Google Scholar از سال 2012 تا 2014 استخراج گردید. تحلیل‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS، Stata و R انجام شد.
یافته‌ها: تعداد انتشارات و استنادات در هر سه پایگاه طی سه سال روندی افزایشی داشته است. همبستگی تعداد انتشارات گوگل اسکالر با تعداد استنادات وب علوم و اسکوپوس ضعیف اما معنی‌دار بود. برازش مدل رگرسیون دوجمله‌‏ای منفی نشان داد، افزایش یک مقاله در گوگل اسکالر هفت درصد تعداد انتشارات وب علوم و اسکوپوس را افزایش می‏‌دهد. برازش مدل رگرسیون دوجمله‏ ای منفی متورم در صفر نشان داد، شانس صفر بودن تعداد استنادات اسکوپوس و وب علوم با افزایش یک مقاله در گوگل اسکالر به ترتیب 0/66 و 0/27 برابر می‏‌شود و با افزایش تعداد استنادات در گوگل اسکالر تعداد استنادات اسکوپوس و وب علوم به ترتیب 2% و 3% افزایش می‌یابد.
نتیجه‌گیری: تعداد انتشارات، استنادات و شاخص هرش در سه پایگاه داده ارتباط قوی مستقیم دارند. مدل دوجمله‌‏ای منفی و دو جمله‌ای منفی متورم در صفر می‌تواند به ترتیب مدلی مناسب برای تعداد انتشارات و استنادات در پایگاه اسکوپوس و وب علوم باشد.

واژه‌های کلیدی: وب علوم، گوگول اسکالر، اسکوپوس، شاخص هرش، پایگاه اطلاعاتی
متن کامل [PDF 752 kb]   (490 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: شاخص های علم سنجیXML   English Abstract   Printسال 4، شماره 1 - ( 6-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها