:: سال 4، شماره 2 - ( 12-1396 ) ::
جلد 4 شماره 2 صفحات 53-61 برگشت به فهرست نسخه ها
ترسیم نقشه هم‌رخدادی واژگان حوزه بازیابی تصویر بر اساس مقالات نمایه شده در پایگاه Web of Science
سمیرا دانیالی ، نادر نقشینه، غلامرضا فدایی
دانشگاه تهران، تهران، ایران ، s.danialy89@gmail.com
چکیده:   (3529 مشاهده)
سابقه و هدف: با توجه به اهمیت و کاربرد گسترده حوزه بازیابی تصویر در رشته‌­های گوناگون، پژوهش حاضر به بررسی روند پژوهش و تعیین علایق پژوهشی در حوزه بازیابی تصویر و ترسیم نقشه هم‌رخدادی واژگان این حوزه بر اساس مقالات علمی پایگاه WoS می­‌پردازد.
مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر از نوع پژوهش‌های علم‌سنجی است و از فنون کتاب‌سنجی مانند تحلیل هم‌استنادی، بهره گرفته است. جامعه آماری تمامی مقالات نمایه شده در پایگاه وب. آو. ساینس طی سال­‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲ میلادی در ارتباط با بازیابی تصویر است. از این روی تعداد ۲۵۳۷ مقاله بازیابی شد. از دو نرم‌افزار Citespace و VOSviewer جهت انجام مطالعات تحلیل هم‌واژگانی مقالات علمی-پژوهشی استفاده گردید.
یافته‌ها: بالاترین مرکزیت عدد ۰/۱۸ و مربوط به اصطلاح "بازیابی تصویر" می‌باشد. "بازیابی محتوا محور تصویر"، "بازخورد ربط" نیز هر دو با مرکزیت ۰/۱۵ در رتبه بعدی قرار گرفته‌اند. بالاترین شکوفایی عدد ۱۱/۵۹ و مربوط به "انجمن تشخیص الگو" می‌باشد. "بازیابی محتوا محور" و "پایگاه داه تصویر" با شکوفایی ۷/۵۳ و ۵/۷۹ رتبه‌‌های دوم و سوم را کسب نموده‌اند. بالاترین سیگما برای "شکل" عدد ۵/۳۶ و برای سایر اصطلاحات عدد ۱ می­باشد. همچنین نتایج حاصل از تحلیل شبکه هم‌رخدادی واژگان در نرم‌افزار VOSviewer تشکیل ۹ خوشه علمی در حوزه بازیابی تصویر را نشان داد.
نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از تحلیل شبکه هم‌رخدادی واژگان در حوزه بازیابی تصویر نشان داد که بازیابی محتوا محور تصاویر یکی از رویکردهای مهم و مطرح در حوزه بازیابی تصویر است.
واژه‌های کلیدی: بازیابی تصویر، نقشه علم، سیگما، شکوفایی، مرکزیت
متن کامل [PDF 878 kb]   (412 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: علم سنجی


XML   English Abstract   Printسال 4، شماره 2 - ( 12-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها