:: سال 4، شماره 2 - ( 12-1396 ) ::
جلد 4 شماره 2 صفحات 53-61 برگشت به فهرست نسخه ها
ترسیم نقشه هم‌رخدادی واژگان حوزه بازیابی تصویر بر اساس مقالات نمایه شده در پایگاه Web of Science
سمیرا دانیالی، نادر نقشینه، غلامرضا فدایی
دانشگاه تهران، تهران، ایران ، s.danialy89@gmail.com
چکیده:   (5173 مشاهده)
سابقه و هدف: با توجه به اهمیت و کاربرد گسترده حوزه بازیابی تصویر در رشته‌­های گوناگون، پژوهش حاضر به بررسی روند پژوهش و تعیین علایق پژوهشی در حوزه بازیابی تصویر و ترسیم نقشه هم‌رخدادی واژگان این حوزه بر اساس مقالات علمی پایگاه WoS می­‌پردازد.
مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر از نوع پژوهش‌های علم‌سنجی است و از فنون کتاب‌سنجی مانند تحلیل هم‌استنادی، بهره گرفته است. جامعه آماری تمامی مقالات نمایه شده در پایگاه وب. آو. ساینس طی سال­‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲ میلادی در ارتباط با بازیابی تصویر است. از این روی تعداد ۲۵۳۷ مقاله بازیابی شد. از دو نرم‌افزار Citespace و VOSviewer جهت انجام مطالعات تحلیل هم‌واژگانی مقالات علمی-پژوهشی استفاده گردید.
یافته‌ها: بالاترین مرکزیت عدد ۰/۱۸ و مربوط به اصطلاح "بازیابی تصویر" می‌باشد. "بازیابی محتوا محور تصویر"، "بازخورد ربط" نیز هر دو با مرکزیت ۰/۱۵ در رتبه بعدی قرار گرفته‌اند. بالاترین شکوفایی عدد ۱۱/۵۹ و مربوط به "انجمن تشخیص الگو" می‌باشد. "بازیابی محتوا محور" و "پایگاه داه تصویر" با شکوفایی ۷/۵۳ و ۵/۷۹ رتبه‌‌های دوم و سوم را کسب نموده‌اند. بالاترین سیگما برای "شکل" عدد ۵/۳۶ و برای سایر اصطلاحات عدد ۱ می­باشد. همچنین نتایج حاصل از تحلیل شبکه هم‌رخدادی واژگان در نرم‌افزار VOSviewer تشکیل ۹ خوشه علمی در حوزه بازیابی تصویر را نشان داد.
نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از تحلیل شبکه هم‌رخدادی واژگان در حوزه بازیابی تصویر نشان داد که بازیابی محتوا محور تصاویر یکی از رویکردهای مهم و مطرح در حوزه بازیابی تصویر است.
واژه‌های کلیدی: بازیابی تصویر، نقشه علم، سیگما، شکوفایی، مرکزیت
متن کامل [PDF 857 kb]   (668 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: علم سنجیXML   English Abstract   Printسال 4، شماره 2 - ( 12-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها