:: سال 5، شماره 1 - ( 6-1397 ) ::
جلد 5 شماره 1 صفحات 28-38 برگشت به فهرست نسخه ها
کتابخانه دیجیتال در وب‌آو‌ساینس: تحلیل مقاله‌های علمی جهان با تاکید بر جایگاه ایران
پروین طاهری، گلنسا گلینی مقدم ، حسن جعفری
گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی، دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران ، g_galyani@yahoo.com
چکیده:   (2805 مشاهده)
سابقه و هدف: در سال‌­های اخیر، کتابخانه‌های دیجیتال در بسیاری از کشورهای جهان مورد توجه قرار گرفته و تولیدات علمی قابل توجهی در این زمینه منتشر شده است. هدف از این پژوهش تحلیل مقالات علمی دنیا در حوزه کتابخانه دیجیتال بر اساس شاخص‌­های کمّی و کیفی با تاکید بر جایگاه کشور ایران است.
مواد و روش‌ها: این پژوهش از نوع مطالعات علم‌­سنجی بوده و به روش توصیفی-تحلیلی انجام شده است. جامعه این تحقیق شامل ۵۶۳۷ مقاله نمایه شده در Web of Science (WoS) تا پایان ۲۰۱۶ است. برای تحلیل داده­‌ها، از نرم‌­افزار HistCite و برای ترسیم نقشه‌­های مربوط به تحلیل موضوعی و هم‌­نویسندگی از نرم‌­افزار VOSviewer استفاده گردید.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان می‌دهد که مقالات علمی جهان در این حوزه روندی رو به رشد داشته و شاخص اچ کل مقالات دنیا در این حوزه، ۹۳ و برای کشورهای خاورمیانه ۱۸ بوده است. ایالات متحده آمریکا با دارا بودن بیشترین تعداد مقالات (۲۲۲۱ مورد)، دارای شاخص اچ ۸۱ و کشور ایران دارای شاخص اچ ۷ بوده است. مقالات تک نویسنده بیشترین فراوانی را در بین مقالات جهانی داشتند و میانگین ضریب همکاری علمی بین پژوهشگران جهانی در طول ۳۵ سال مورد بررسی ۰/۴۴ و برای کشور ایران ۰/۵۴ است.
نتیجه‌گیری: نتایج پژوهش حاکی از آن است که بیشتر مقالات علمی حوزه کتابخانه‌های دیجیتال توسط چند کشور تولید شده‌­اند که کشور آمریکا در رأس همه آن­ها قرار دارد. در خاورمیانه، کشور ایران با تولید ۴۱ مقاله بیشترین سهم را در تولید علم داشته است.
واژه‌های کلیدی: تحلیل موضوعی، هم‌نویسندگی، ضریب همکاری علمی، شاخص‌ اچ، کتابخانه‌ دیجیتال، وب‌آو‌ساینس
متن کامل [PDF 919 kb]   (356 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: ارزیابی تولیدات علمیXML   English Abstract   Printسال 5، شماره 1 - ( 6-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها