:: سال 5، شماره 1 - ( 6-1397 ) ::
جلد 5 شماره 1 صفحات 53-67 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل و مصور‌سازی فعالیت‌های علمی ایران در حوزه بیماری تالاسمی بر اساس شاخص‌های علم‌سنجی
موسی یمین فیروز ، خدیجه طهماسبی ، سارا امیری
دانشکده مدیریت، دانشگاه تهران، تهران، ایران ، khtahmasbei@gmail.com
چکیده:   (786 مشاهده)
سابقه و هدف: امروزه علم‌­سنجی از روش­‌های اصلی ارزیابی و مقایسه انتشارات علمی کشورها، دانشگاه‌­ها، موسسات علمی، موضوعات خاص و نویسندگان است. هدف این پژوهش ارزیابی تولیدات علمی ایران در حوزه بیماری تالاسمی بر اساس شاخص­‌های علم‌­سنجی است.
مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر از نوع علم‌­سنجی بوده و در آن از تحلیل شبکه‌­های اجتماعی جهت بررسی هم‌­تالیفی و هم‌­رخدادی واژگان و ضریب همکاری بکار گرفته شده است. جامعه پژوهش شامل تعداد ۴۷۶ مقاله‌­ای است که در حوزه بیماری تالاسمی در بازه زمانی ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ در پایگاه Web of Science نمایه شد‌‌‌‌ه‌­اند. تحلیل داد‌ه‌­ها بر اساس شاخص‌­های علم‌­سنجی و با استفاده از نر‌م‌افزارهای Excel، Raver-matrix، SPSS ۱۹، UCINET ۶/۲۸، Netdraw ۲/۱۴۱ و Vosviewer صورت گرفته است.
یافته‌ها: نرخ رشد (۲۷/۹۴%) نشان داد که تولیدات علمی حوزه بیماری تالاسمی در پایگاه WoS روندی افزایشی دارد. میانگین ضریب همکاری ۰/۷۸ به دست آمد و یافته­‌ها نشان داد بین متغیرهای تعداد نویسندگان و تعداد استناد به هر کدام از مقالات، در سطح ۰/۰۵ رابطه معنی‌­داری وجود دارد. نتایج حاصل از تحلیل ضریب همبستگی پیرسون ۰/۶۵۰ بدست آمده که بیان­‌کننده رابطه مستقیم و مثبت میان متغیرهای مورد بررسی است. با این وجود مقدار چگالی ۰/۰۰۶ شبکه هم­‌تالیفی نویسندگان و میزان چگالی ۰/۰۱۵ شبکه هم‌­تالیفی موسسات حاکی از انسجام پایین شبکه پژوهشگران در زمینه بیماری تالاسمی است.
نتیجه‌گیری: در حوزه بیماری تالاسمی، هم میزان تولیدات علمی و هم سطح همکاری علمی رو به افزایش است، اما در مقایسه با سایر رشته‌­ها، شبکه همکاری از انسجام خوبی برخوردار نیست و تا رسیدن به وضعیت مطلوب راه زیادی در پیش است.
واژه‌های کلیدی: شاخص‌های علم‌سنجی، تحلیل شبکه‌های اجتماعی، مصورسازی، تالاسمی
متن کامل [PDF 2056 kb]   (246 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: علم سنجیXML   English Abstract   Printسال 5، شماره 1 - ( 6-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها