:: سال 5، شماره 2 - ( 12-1397 ) ::
جلد 5 شماره 2 صفحات 25-36 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی عملکرد نشریات علمی معتبر ایران در حوزه حسابداری و مالی
بتول زرگر ، مهدی محمدی*
گروه آموزشی علم اطلاعات و دانش‌شناسی، دانشگاه قم، قم، ایران ، mahdi.mohammadi203@gmail.com
چکیده:   (1029 مشاهده)
سابقه و هدف: با افزایش رقابت در جامعه علمی، توجه به کیفیت نشریات افزایش یافته و شیوه­‌های مختلفی برای ارزیابی نشریات به کار گرفته شده است. از این رو، پژوهش حاضر با جمع‌­بندی معیارهای مختلف ارزیابی، سعی دارد به نگاهی جامع نسبت به وضعیت عملکرد نشریات معتبر حوزه حسابداری و مالی در ایران دست یابد.
مواد و روش‌ها: این پژوهش از نوع ارزیابانه بوده و به روش علم‌­سنجی صورت گرفته است. فهرست معیارهای ارزیابی نشریات شامل ۱۴ مؤلفه بر اساس مطالعات انجام شده در این زمینه، تهیه و تدوین شده و با مراجعه به وب‌­سایت نشریات و پایگاه‌­های اطلاعاتی، داده‌­های مؤلفه­‌های مختلف گردآوری و در نهایت با استفاده از نرم­‌افزار اکسل مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. جامعه آماری پژوهش را ۱۸ نشریه حوزه حسابداری و ۹ نشریه حوزه مالی تشکیل می‌دهند.
یافته‌ها: یافته­‌ها نشان داد که ۶۶/۶% از نشریات از سوی دانشگاه‌های دولتی و ۳۳/۴% از سوی سایر مراکز منتشر می‌شوند. ۳ نشریه در رتبه A بانک اطلاعات نشریات کشور و بقیه در رتبه‌های B وC  قرار دارند. هیچ نشریه‌ای با رتبه A+ قرار نداشت. میانگین شاخص آنی و ضریب تاثیر به ترتیب در نشریات حسابداری ۰/۰۱۸ و ۰
/۲۵۳ و در نشریات مالی ۰/۰۱۵ و ۰/۱۲۳ بوده است. تنها یک نشریه در ۶ پایگاه داخلی و ۴ پایگاه بین‌­المللی نمایه می‌­شود. ۱۸% از نشریات در ۸۰% این پایگاه‌­ها و مابقی در کمتر از آن نمایه می­‌شوند. در جمع‌­بندی، دو نشریه "پژوهش‌­های حسابداری مالی" و "دانش مالی تحلیل اوراق بهادار" در رتبه اول این حوزه قرار گرفتند.
نتیجه‌گیری: به طور متوسط نشریات حسابداری ضریب تأثیر و استناد تجمعی بالاتری نسبت به نشریات مالی دارند. در نشریات مالی، کیفیت مقالات و در نشریات حسابداری، نمایه در پایگاه‌های معتبر بین‌­المللی باید مورد توجه قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: نشریات علمی، نشریات حسابداری، نشریات مالی، علم‌سنجی، ضریب تاثیر، ایران
متن کامل [PDF 754 kb]   (241 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: شاخص های علم سنجیXML   English Abstract   Printسال 5، شماره 2 - ( 12-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها