:: سال 1، شماره 1 - ( 4-1393 ) ::
دوره 1 شماره 1 صفحات 53-48 برگشت به فهرست نسخه ها
پژوهش در کدام حوزه‌ها؟ تعیین الویت‌های پژوهشی کشور بر مبنای تاثیر آن‌ها بر رشد اقتصادی
حمزه علی نورمحمدی، مهدی کرامت فر، عبدالصمد کرامت فر*، فرشته اسپرایین
بخش مطالعات علم سنجی، مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی ، keramatfar@mailfa.com
چکیده:   (19530 مشاهده)

سابقه و هدف: با توجه به محدودیت منابع مالی و انسانی تعیین اولویت‌های پژوهشی از مهم‌ترین مسائل فراروی سیاست‌گذاران علم و فناوری می‌باشد. این تحقیق از دیدگاه اقتصادی به تعیین اولویت‌‌های پژوهشی ایران پرداخته است.

مواد و روش‏ها: این تحقیق از نوع کاربردی بوده که به روش علم سنجی و اقتصاد سنجی صورت گرفته است. داده‌های تولید علم از SCImago و داده‌های مربوط به سرانه تولید ناخالص داخلی از پایگاه بانک جهانی استخراج شده است و تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار Eviwes7 صورت گرفته است.

یافته‏ها: گروه‌های مهندسی و علوم انسانی (در سطح 01/0) بر سرانه تولید ناخالص تاثیرگذار هستند. گروه‌های علوم انسانی (در سطح 01/0)، دامپزشکی و پزشکی (در سطح 05/0) از سرانه تولید ناخالص تاثیر پذیر هستند.

نتیجه‏گیری: رشته‌های مهندسی زیست پزشکی، عمران و ساختمان، مهندسی سیستم و نظارت، مهندسی صنایع و تولید، مهندسی مکانیک، مکانیک مواد و علم مواد، بر رشد اقتصادی تاثیرگذار هستند، به عبارت دیگر این رشته‌ها می‌توانند در اولویت‌ های پژوهشی کشور قرار گیرند.

واژه‌های کلیدی: اولویت پژوهشی، سیاست علم و فناوری، تولید علم، رشد اقتصادی
متن کامل [PDF 651 kb]   (3394 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: علم سنجیXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 1، شماره 1 - ( 4-1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها