:: سال 1، شماره 2 - ( 7-1393 ) ::
جلد 1 شماره 2 صفحات 14-21 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی تولیدات علمی ایران در حوزه‌ی میکروب‌شناسی براساس میزان استناد، خوداستنادی و شاخص فوریت
محمد محمدی، احمد یوسفی
مسئول کتابخانه شماره یک زرقان، نهاد کتابخانه های عمومی کشور ، mohammadmohammadi1363@gmail.com
چکیده:   (20192 مشاهده)

سابقه و هدف: میزان تولیدات علمی نمایه شده در پایگاه‌های اطلاعاتی معتبر نظیر Web of Science (WoS) از معیارهای مهم رتبه‌بندی کشورها است. لذا، در این پژوهش مقالات نویسندگان ایرانی در حوزه‌ی میکروبشناسی، از نظر شاخص‌های کمّی و کیفی و میزان خوداستنادی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

مواد و روش ها: از روش تحلیل استنادی برای انجام این پژوهش استفاده شده است. ابزار گردآوری داده‌ها پایگاه اطلاعاتی WoS انتخاب گردید و برای تجزیه و تحلیل داده‌ها ضمن استفاده از برونداد گزارش استنادی پایگاه مذکور از نرم افزار Excel استفاده شد.

یافته ها: یافته های پژوهش نشان داد که در سال‌های مورد بررسی ۷۶۳ مقاله در حوزه‌ی میکروب‌شناسی از نویسندگان ایرانی در پایگاه WoS نمایه شده است. میانگین رشد سالانه تعداد مقالات نیز ۵۷/۲۵ درصد بوده است. میانگین میزان رشد سالانه استنادها بدون احتساب خوداستنادی به ۲۳/۵۴ درصد رسید. میانگین میزان رشد سالانه ضریب تاثیر نشریات با احتساب خوداستنادی ۸/۵۱- درصد بود که بدون احتساب خوداستنادی به ۸/۹۳- درصد رسید. همچنین میانگین رشد شاخص فوریت ۱۰/۱- بدست آمد.

نتیجه گیری: ایران در حوزه‌ی میکروب‌شناسی در سال‌های اخیر از نظر شاخص‌های کمّی رشد داشته، و بالعکس، از نظر شاخص‌های کیفی علم سنجی با اُفت مواجه شده است.

واژه‌های کلیدی: میکروب‌شناسی، علم‌سنجی، خود‌استنادی، مقالات، ‌ ایران، WoS
متن کامل [PDF 552 kb]   (2258 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: علم سنجیXML   English Abstract   Printسال 1، شماره 2 - ( 7-1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها