:: سال 1، شماره 2 - ( 7-1393 ) ::
جلد 1 شماره 2 صفحات 22-31 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تولیدات علمی ایران با کشورهای رقیب خاورمیانه در حوزه‌ی تعلیم و تربیت
محسن نظرزاده زارع، احسان جمالی، محمدعلی آرئین، رامتین اسکروچی، علیرضا نصیری فیروز
گروه مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه تهران ، nazarzadehzareh@gmail.com
چکیده:   (18057 مشاهده)

سابقه و هدف: هدف اصلی این پژوهش، مقایسه تولیدات علمی ایران در حوزه‌ی تعلیم و تربیت با کشورهای رقیب خاورمیانه (ترکیه، عربستان، پاکستان، مصر، رژیم صهیونیستی) با توجه به مقالات منتشرشده در پایگاه وب علوم (Web of Science) طی سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ است.

مواد و روش ها: در این پژوهش از روش علم‌سنجی استفاده شده است و داده‌های مورد نیاز این پژوهش از پایگاه WoS استخراج گردید. بدین‌صورت که، با نوشتن فرمول جستجو در بخش جستجوی پیشرفته‌ی پایگاه و همچنین انتخاب هر سه نمایه‌ی استنادی علوم، علوم اجتماعی، هنر و علوم انسانی، درمجموع ۴۷۱۶ مقاله بازیابی شد. جامعه‌ی آماری مورد نظر شامل تمامی تولیدات علمی حوزه‌ی تعلیم و تربیت در شش کشور ایران، ترکیه، عربستان، مصر، پاکستان و رژیم صهیونیستی بود. همچنین برای تجزیه ‌و تحلیل داده‌ها از دو نرم‌افزار Excel و SPSS استفاده شد.

یافته ها: یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد که میزان کل تولیدات علمی ایران در حوزه‌ی تعلیم و تربیت بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ شامل ۱۰۴۶ مقاله است که در این ‌بین، گرایش آموزش عالی با ۵۲۹ مقاله، بیشترین سهم و گرایش تکنولوژی آموزشی با ۲۸ مقاله، کمترین سهم را در این تولیدات به خود اختصاص داده‌اند.

نتیجه گیری: تولیدات علمی ایران در زمینه‌ی تعلیم و تربیت طی ۱۰ سال گذشته در هر یک از گرایش‌های آن روند روبه رشدی داشته، به‌طوری که ایران با رشد ۳۱/۶ درصد بعد از کشور ترکیه قرارگرفته است.

واژه‌های کلیدی: تعلیم و تربیت، تولیدات علمی، علم‌سنجی، ایران، کشورهای خاورمیانه
متن کامل [PDF 840 kb]   (2592 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: علم سنجیXML   English Abstract   Printسال 1، شماره 2 - ( 7-1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها