:: سال 2، شماره 1 - ( 6-1394 ) ::
جلد 2 شماره 1 صفحات 57-64 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی نظریه جهان کوچک در شبکه همکاری علمی حوزه‌ پزشکی ایران 2013-2009
فائزه آقاملایی، حمزه علی نورمحمدی، عبدالصمد کرامت فر، سعید اسدی، فرشته اسپرائین
مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی ، keramatfar.a.s@gmail.com
چکیده:   (11307 مشاهده)

سابقه و هدف: یکی از نظریه‌های موجود در تحلیل شبکه اجتماعی، جهان کوچک است که متشکل از خوشه‌هایی است که دارای ارتباطات محلی قوی و تعداد اندکی ارتباطات سراسری هستند که ارتباطات میان هر دو گره از شبکه را نزدیک می‎‌کند. بر این اساس هدف پژوهش حاضر بررسی نظریه جهان کوچک در شبکه هم‌تالیفی پزشکی ایران است.

مواد و روش‌ها: این تحقیق با استفاده از روش‌های کتاب سنجی و تحلیل شبکه اجتماعی صورت گرفته است. واژه Medicine در پایگاه Web of Sience (WoS) با محدودیت کشور به ایران و زمان به سال‌های 2013-2009 جستجو شد و در نهایت با ترسیم نقشه هم‌تالیفی علمی حوزه پزشکی کشور وضعیت آن از نظر تطابق با نظریه جهان کوچک مورد تحلیل قرار گرفت.

یافته‌ها: شبکه شکل گرفته نشان می‌دهد که بیش از نیمی از محققین حوزه پزشکی به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم با یکدیگر ارتباط داشته و تشکیل یک مولفه داده‌اند که در آن طول مسیر 6/89 و ضریب خوشه‌گرایی 0/85 بوده و مقدار شاخص جهان کوچک در این مولفه 169/79است.

نتیجه‌گیری: طول مسیر نسبتا کوتاه و بالابودن نسبی ضریب خوشه‌گرایی، هم‌چنین مقایسه مقدار شاخص جهان کوچک با سایر تحقیقات گواه وجود جهان کوچک است. 

واژه‌های کلیدی: نظریه جهان کوچک، همکاری علمی، علم پزشکی، ایران
متن کامل [PDF 872 kb]   (2200 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: علم سنجیXML   English Abstract   Printسال 2، شماره 1 - ( 6-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها