:: سال 3، شماره 1 - ( 6-1395 ) ::
جلد 3 شماره 1 صفحات 45-50 برگشت به فهرست نسخه ها
میزان بهره‌گیری از نرم‌افزارهای مدیریت استناد در پایگاه‌های قابل دسترس دانشگاه علوم پزشکی تهران
الهه امتی ، فریدون آزاده
دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران ، elahehomatii@gmail.com
چکیده:   (8961 مشاهده)

سابقه و هدف: امروزه بسیاری از پایگاه‌ها، نرم‌افزارهای مدیریت استناد را برای سهولت در امر تحقیق در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهند. هدف از این مطالعه تعیین میزان بهره‌گیری از نرم‌افزارهای مدیریت استناد در پایگاه‌های قابل دسترس دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

مواد و روش‏‌ها: این مطالعه از نوع کاربردی و با استفاده از روش پیمایشی انجام شده است. جامعه آماری این پژوهش را 20 پایگاه قابل دسترس دانشگاه علوم پزشکی تهران تشکیل داده است. داده‌ها با استفاده از مشاهده مستقیم جمع‌­آوری و در نرم‌افزار آماری اکسل وارد و با توجه به اهداف پژوهش مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

 یافته‌ها: نتایج نشان داد که از میان 20 پایگاه مورد بررسی، پایگاه  Oxford Journals‌ با 100% کاربرد، رتبه اول را در میزان بهره‌گیری از نرم‌افزارهای مدیریت استناد کسب نمود و پایگاه‌های Pubmed‌،‌Thieme Medical Journals، Cochrane Library کم‌ترین کاربرد را در میزان بهره‌گیری از نرم‌افزارهای مدیریت استناد داشتند (14%). از بین انواع نرم‌­افزارهای مورد استفاده، Ref Works و EndNote با کسب رتبه اول، بیشترین کاربرد (65%) را در بین پایگاه‌های مورد بررسی داشتند، امّا نرم‌افزارهای Mendeley و Zotero   فقط در سه پایگاه مورد استفاده قرار گرفت (15%).

نتیجه ­گیری: میزان کاربرد نرم‌افزارهای مدیریت استناد در پایگاه‌های مختلف، متفاوت بود. در اکثر پایگاه‌ها نرم افزار‌های مدیریت استناد به‌کار برده شده بود، اما در برخی از پایگاه‌ها، نرم‌افزارهای مدیریت استناد به‌کار برده نشده بود.

واژه‌های کلیدی: نرم افزار مدیریت استناد، اندنوت، پایگاه اطلاعاتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
متن کامل [PDF 690 kb]   (1071 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: فعالیت های پژوهشیXML   English Abstract   Printسال 3، شماره 1 - ( 6-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها