:: سال 7، شماره 2 - ( 12-1399 ) ::
جلد 7 شماره 2 صفحات 28-34 برگشت به فهرست نسخه ها
ترسیم نقشه همکاری علمی پژوهشگران دانشگاه تهران: گزارش کوتاه
محبوبه خانی ، سعید غفاری*
گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران ، ghaffari130@yahoo.com
چکیده:   (620 مشاهده)
سابقه و هدف: پژوهش حاضر با هدف مصورسازی وضعیت همکاری علمی دانشگاه تهران در مجامع بین‌المللی علمی با استفاده از نمایه استنادی وب‌آوساینس صورت گرفته است.
مواد و روش‌ها: این مطالعه از نوع پژوهش‌های کاربردی است و از فنون علم‌­سنجی برای ترسیم نقشه علم استفاده شده است. جامعه آماری پژوهش شامل کلیه تولیدات علمی پژوهشگران دانشگاه تهران بین سال‌های ۲۰۱۵ تا پایان سال ۲۰۱۹ است و برای تحلیل داده‌ها از نرم‌افزارهای Excel و VOSviewer استفاده شده است.
یافته‌ها: تحلیل یافته‌ها نشان داد ۳۲ درصد کل تولیدات دانشگاه تهران با همکاری­‌های بین‌المللی انجام شده است. از میان مؤسسات داخلی دانشگاه آزاد اسلامی و از میان مؤسسات خارجی "مرکز ملی پژوهش‌های علمی فرانسه" بیشترین میزان همکاری را با پژوهشگران دانشگاه تهران داشته‌اند. همچنین پژوهشگران ایران بیشترین ارتباط را با پژوهشگران کشورهای آمریکا، کانادا و آلمان دارا می‌باشند. حوزه‌های "مهندسی"، "علم مواد" و "شیمی" بیشترین مشارکت را با پژوهشگران خارج داشتند.
نتیجه‌گیری: همکاری علمی دانشگاه تهران با کشورهای خارجی در وضعیت مطلوبی قرار دارد.
واژه‌های کلیدی: همکاری علمی، دانشگاه تهران، مجامع بین‌المللی، وب‌آو‌ساینس
متن کامل [PDF 695 kb]   (170 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله کوتاه | موضوع مقاله: علم سنجیXML   English Abstract   Printسال 7، شماره 2 - ( 12-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها