:: سال 7، شماره 2 - ( 12-1399 ) ::
جلد 7 شماره 2 صفحات 45-53 برگشت به فهرست نسخه ها
تجزیه و تحلیل جایگاه نویسندگی زنان در مقالات علمی (مطالعه ی موردی: فصلنامه های حوزه جغرافیا)
آرمان بهاری* ، بهنوش مودی
گروه مهندسی صنایع، دانشکده صنعت و معدن، دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان، ایران ، arman_bahari@eng.usb.ac.ir
چکیده:   (1247 مشاهده)
سابقه و هدف: علیرغم افزایش سهم زنان تحصیل کرده در طول زمان، زنان همچنان در سمت­‌های دانشگاهی و رهبری، جوایز افتخاری و ارتقاء علمی، نقش کمتری دارند. از آنجا که یکی از مهمترین نشانگرهای موفقیت در مشاغل دانشگاهی، تالیف مقالات علمی آن‌­ها است، در این پژوهش به بررسی الگوی همکاری جنسیتیِ نویسندگان مقالات فصلنامه‌­های جغرافیا و آمایش شهری-منطقه‌­ای، جغرافیا و توسعه و مخاطرات محیط طبیعی تا سال ۱۳۹۸ پرداخته شده است.
مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر از نظر هدف، کاربردی بوده و به صورت توصیفی- پیمایشی انجام شده است. جامعه آماری شامل تمام مقالات نمایه شده و اطلاعات نویسندگان آن­‌ها در مجله­‌های حوزه جغرافیای دانشگاه سیستان و بلوچستان می­‌باشد. بدین‌­منظور، برای هر مقاله عواملی همچون تعداد مقالات چاپ شده در فصلنامه­‌ها، تعداد نویسندگان، تعداد نویسندگان زن، جنسیت نویسندگان اول و رابط، بررسی و با استفاده از آزمون تی مستقل و نرم‌­افزار SPSS و Excel تجزیه و تحلیل شده است.
یافته‌ها: بررسی­‌ها نشان داد ۳۷/۵ درصد مقالات به­‌وسیله سه نویسنده نوشته شده است که نشان از تمایل نویسندگان به همکاری در این حوزه دارد. همچنین فرضیه­‌های اصلی تحقیق مبنی بر عدم وجود تفاوت در جنسیت نویسندگان اول و رابط رد شد و یافته­‌ها نشان داد که زنان سهم کوچکی در جایگاه­‌های نویسندگی مقالات در این فصلنامه‌­ها دارند و به ترتیب تنها در ۱۵/۵ و ۱۴/۴ درصد مقالات در نقش نویسنده‌ی اول و رابط حضور داشتند.
نتیجه‌گیری: گرچه مشارکت زنان در مقالات چاپ شده در فصلنامه­‌های مورد نظر در سال­‌های اخیر افزایش یافت اما همچنان جای خالی آن­‌ها در جایگاه­‌های اصلیِ مقالات به چشم می­‌خورد و سهم بسیار اندکی در جایگاه اصلی نویسندگان مقالات (نویسنده اول و نویسنده مسئول) دارند.
واژه‌های کلیدی: نویسندگی، زنان، تولیدات علمی، فصلنامه‌های جغرافیا
متن کامل [PDF 609 kb]   (181 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: علم سنجیXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 7، شماره 2 - ( 12-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها