:: سال 8، شماره 2 - ( 9-1400 ) ::
دوره 8 شماره 2 صفحات 13-1 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل تولیدات علمی دانشگاه قم با تأکید بر هم‌نویسندگی پژوهشگران
زهرا زمانی ، فاطمه ملکی برجلو*
دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران ، fmymaleki@gmail.com
چکیده:   (802 مشاهده)
سابقه و هدف: کشورها برای هر پیشرفتی به تولید علم نیازمندند و این نیز جز از راه پژوهش میسر نیست. بنابراین هدف پژوهش حاضر تحلیل وضعیت تولیدات علمی دانشگاه قم در پایگاه Web of Science (WoS) با تأکید بر همکاری علمی و ترسیم شبکه هم‌­نویسندگی است.
مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر از نظر هدف کاربردی و از نظر روش اسنادی است که با استفاده از فنون علم‌سنجی و با روش تحلیل شبکه اجتماعی انجام شده است. جامعه پژوهش شامل ۱۲۲۲ مدرک از تولیدات علمی دانشگاه قم در پایگاه WoS طی بازه زمانی ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۹ است. برای تجزیه و تحلیل داده‌های مطالعه از نرم‌­افزارهای Excel، Bib Excel، Isi.exe، SPSS ۲۵، UCINET و همچنین آمار توصیفی و تحلیلی استفاده شده است. برای ترسیم شبکه نیز از نرم‌­افزار Netdraw و برای شناسایی رابطه بین متغیرهای پژوهش نیز از آزمون اسپیرمن استفاده شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان می‌دهد روند تولیدات علمی دانشگاه قم در سال‌های مورد مطالعه صعودی بوده و نرخ رشد کل تولیدات علمی این دانشگاه برابر ۳۹ درصد است. بیشترین تولیدات علمی در حوزه‌های شیمی، مهندسی و ریاضیات بوده و ۹۰ درصد از قالب مدارک نمایه‌­شده، مقاله پژوهشی است. از نظر الگوهای همکاری علمی بیشترین الگو سه نویسندگی است و بیشترین همکاری‌ها با دانشگاه‌های آزاد اسلامی، سوران عراق، پیام نور و بیشترین همکاری‌ها با کشورهای عراق، آمریکا و استرالیا است. از نظر شاخص مرکزیت رتبه نصرالله‌­زاده، مرکزیت نزدیکی احسانی و مرکزیت بینابینی بیات دارای بیشترین مرکزیت هستند و چگالی شبکه هم‌­نویسندگی برابر ۰/۰۰۴ بوده و بین تولیدات علمی و شاخص‌های مرکزیت رابطه معنی‌­دار و مستقیمی وجود دارد.
نتیجه‌گیری: تولیدات علمی دانشگاه قم از نظر نرخ رشد از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست و از نظر الگوی همکاری، بیشترین الگو سه نویسندگی است.
واژه‌های کلیدی: تولیدات علمی، دانشگاه قم، شبکه هم‌نویسندگی، شاخص‌های مرکزیت، همکاری علمی
متن کامل [PDF 1569 kb]   (246 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: علم سنجیXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 8، شماره 2 - ( 9-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها