:: سال 9، شماره 1 - ( 3-1401 ) ::
دوره 9 شماره 1 صفحات 38-29 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر الگوی همکاری ملی و بین‌المللی بر استنادپذیری مقالات پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز
نجمه سیددخت* ، نرجس نصراللهی
کتابخانه آستان قدس رضوی، مشهد، ایران ، N.Seyyeddokht@yahoo.com
چکیده:   (401 مشاهده)
سابقه و هدف: این پژوهش به دنبال تعیین وضعیت همکاری­‌های ملی و بین‌­المللی پژوهشگران وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شیراز در پایگاه اطلاعاتی وب­آو­ساینس و تاثیر این همکاری­‌ها بر شاخص­‌های استنادی است.
مواد و روش‌ها: این مطالعه از نظر هدف، کاربردی است که از روش اسنادی با رویکرد علم­سنجی به منظور استخراج و تحلیل داده‌­ها استفاده کرده است. جامعه آماری شامل کلیه تولیدات علمی پژوهشگران وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شیراز در پایگاه WoS طی سال­‌های ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۶ می­‌باشد. داده‌­ها با استفاده از آمار توصیفی (میانگین) و آمار استنباطی (ضریب همبستگی اسپیرمن) تحلیل شد.
یافته‌ها: یافته‌­های پژوهش نشان داد که روند رشد تولیدات علمی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز طی سال­‌های مورد بررسی افزایش یافته است. بررسی تاثیر مشارکت­‌های بین­‌المللی، ملی و سازمانی نشان داد تولیداتی که در سطح بین­‌الملل منتشر شده­‌اند، دارای بیشترین تاثیر در استنادات دریافتی می­‌باشند (۱۰/۳۶). پس از آن تولیداتی که در سطح ملی تدوین شده‌­اند (با میانگین ۴/۹) با تاثیر کمتری نسبت به مشارکت­‌های بین‌­المللی در رتبه‌­ی دوم و سپس تولیداتی که در سطح دانشگاه منتشر شده‌­اند (۳/۳۸) در رتبه­‌ی سوم قرار دارند. ضریب همبستگی میان مشارکت­‌ها و میزان استنادات با استفاده از آزمون همبستگی اسپیرمن (۰/۱۳۳) محاسبه شد. نتایج نشان داد که همبستگی مثبتی بین دو متغیر وجود دارد و این رابطه به لحاظ آماری در سطح اطمینان ۹۹% معنادار است.
نتیجه‌گیری: همکاری بین‌­المللی بیش از همکاری ملی و سازمانی بر میزان استناد­پذیری مقالات تاثیرگذار بوده است.
واژه‌های کلیدی: استناد‌پذیری، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، علم‌سنجی، همکاری ملی، همکاری بین‌المللی
متن کامل [PDF 538 kb]   (105 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: علم سنجی


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 9، شماره 1 - ( 3-1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها