:: سال 1، شماره 1 - ( 4-1393 ) ::
دوره 1 شماره 1 صفحات 39-33 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی کمی و کیفی مجلات ایران در پایگاه استنادی اسکوپوس طی سال‌های 2012-2000
صدیقه محمد اسماعیل، عارف ریاحی*، فریبا صحبتی ها
دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات ، ariahi@ut.ac.ir
چکیده:   (21119 مشاهده)
  سابقه و هدف: در عصر حاضر و با پیشرفت سریع فناوری‏های نوین اطلاعاتی و ارتباطی، بررسی وضعیت مجلات جمهوری اسلامی ایران و تلاش برای ارتقای کمی و کیفی آن‏ها در سطح بین‏الملل، از اهمیت ویژه‏ای برخوردار است. هدف از مطالعه حاضر ارزیابی کمی و کیفی مجلات نمایه‏شده ایرانی در پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس است.

  مواد و روش‏ها: پژوهش حاضر، پیمایشی-توصیفی بوده و از نوع کاربردی است که با استفاده از روش‏های علم‏سنجی انجام شده است. منبع گردآوری داده‏ها، پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس و جامعه آماری پژوهش را تمامی مجلات علمی کشور ایران تشکیل می‏دهند که طی سال‏های 2012-2000 در آن پایگاه نمایه شده‏اند. برای تجزیه و تحلیل داده‏ها از نرم افزار آماری Excel و برای ترسیم شکل‏ها از نرم افزار تحلیل شبکه NodeXL استفاده شده است.

  یافته‏‌ها: یافته‏ها نشان می‏دهد که مجلات نمایه‏شده ایرانی در پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس از 8 عنوان در سال 2000 به 113 عنوان در سال 2012 رسیده است. همچنین طی سال‏های مورد بررسی، مراکز و موسسات علمی و پژوهشی بیشتری عهده‏دار مدیریت و نمایه‏سازی مجلات علمی شده‏‏اند.

  نتیجه‌‏گیری : برخلاف رشد کمی تعداد مجلات نمایه‏شده، کیفیت مجلات نمایه‏شده ایرانی (به‏جز چند مورد) از وضعیت مطلوبی برخوردار نمی‏باشند و توجه و سیاست‏گذاری در این خصوص، می‏تواند راهگشا باشد.

.

واژه‌های کلیدی: مجلات علمی، ارزیابی، اسکوپوس، ایران
متن کامل [PDF 647 kb]   (3320 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: علم سنجیXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 1، شماره 1 - ( 4-1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها