:: سال 9، شماره 1 - ( 3-1401 ) ::
دوره 9 شماره 1 صفحات 124-117 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل مصوبات اقتصادی دولت ایران در واکنش به بحران کووید-19
یونس نوبخت*
گروه مالی و حسابداری، دانشکده اقتصاد و علوم اداری، دانشگاه سلجوق، قونیه، ترکیه ، y.nobxt@yahoo.com
چکیده:   (274 مشاهده)
سابقه و هدف: همه­‌گیری کووید-۱۹ علاوه بر ایجاد موجی از ابتلا و مرگ‌­و­‌میر، کشورهای مختلف را درگیر بحران اقتصادی ویژه­‌ای کرده است. هدف این مقاله، تحلیل مصوبات اقتصادی دولت ایران در واکنش به این بحران است.
مواد و روش‌ها: این پژوهش توصیفی- تحلیلی کاربردی بوده و با استفاده از روش تحلیل محتوا انجام گرفته است. جامعه آماری پژوهش شامل کلیه مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا از ابتدای اسفند­ماه ۱۳۹۸ تا پایان اسفند­ماه ۱۴۰۰ می­‌باشد. داده­‌ها و اطلاعات مورد نیاز نیز از طریق مراجعه به پایگاه اطلاع‌­رسانی پایش آثار اقتصادی ویروس کرونا استخراج و مورد استفاده قرار گرفته است.
یافته‌ها: یافته­‌های پژوهش نشان می­‌دهد، در ۵۷۳ مصوبه منتشر­شده در طی این دوره، ۴۷ مصوبه به مصوبات اقتصادی دولت اختصاص داشته است که از این تعداد، موضوع کسب‌­و­‌کارها با ۱۹ مصوبه در صدر مصوبات اقتصادی دولت قرار گرفته است. علاوه‌­بر‌­این، میزان حمایت اقتصادی دولت از بخش‌­های مختلف اقتصادی نیز نشان می‌­دهد که دولت با اختصاص ۷۵۰،۰۰۰ میلیارد ریال به بخش کسب­‌و­‌کارها بیشترین حمایت اقتصادی را نیز از همین بخش داشته است. همچنین، بررسی رویکرد سیاست­‌های اقتصادی دولت نیز حاکی است، رویکرد غالب، استفاده از ابزارهای سیاست مالی بوده است که با ۶۷ درصد بیشتر از ابزارهای سیاست پولی با ۳۳ درصد مورد استفاده قرار گرفته است.
نتیجه‌گیری: نتایج پژوهش حاکی است، اگرچه دولت تلاش کرده است تا مشکلات اقتصادی ناشی از همه­‌گیری کووید-۱۹ را از طریق مصوبات سریع؛ به‌­موقع و مناسب به حداقل برساند، اما باید به این نکته توجه داشت که دولت ایران علاوه بر مقابله با آثار منفی اقتصادی همه­‌گیری کووید-۱۹ باید با تحریم­‌های اقتصادی ایالات متحده نیز مقابله نماید.
واژه‌های کلیدی: کووید-19، بحران اقتصادی، سیاست‌های اقتصادی، مصوبات اقتصادی، ستاد ملی مقابله با کرونا
متن کامل [PDF 805 kb]   (53 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: علم سنجیXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 9، شماره 1 - ( 3-1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها