:: سال 9، شماره 2 - ( 9-1401 ) ::
دوره 9 شماره 2 صفحات 99-85 برگشت به فهرست نسخه ها
مولفه‌های اثرگذار شبکه‌های اجتماعی در اشتراک دانش از دیدگاه خبرگان
نازیلا محرابی ، سحر خراشادی‌زاده ، احمدرضا ورناصری ، سید عابدین حسینی آهنگری*
گروه کتابداری و اطلاع‌رسانی پزشکی، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، hoseini.abed@gmail.com
چکیده:   (72 مشاهده)
سابقه و هدف: در دنیای کنونی سازمان­‌ها برای حرکت به سوی دانش­‌محوری و رسیدن به برتری رقابتی به اشتراک دانش در شبکه‌­های اجتماعی نیازی مبرم دارند. پژوهش حاضر با هدف شناسایی مؤلفه­‌های کلیدی شبکه‌­های اجتماعی در اشتراک دانش انجام شده است.
مواد و روش‌ها: این پژوهش جزو پژوهش‌­های توصیفی-ترکیبی است که با تکنیک دلفی و تحلیل محتوا انجام شد. جامعه آماری این پژوهش را اعضای هیات علمی رشته علم اطلاعات و دانش‌­شناسی دانشگاه‌­های دولتی ایران تشکیل دادند که ۲۰ نفر از آنها در اعضای پنل قرار گرفتند. برای تجزیه و تحلیل داده‌­ها در مرحله اول دلفی از روش کلایزی و در دور دوم دلفی از آماره­‌های توصیفی (میانگین و درصد) و همچنین به منظور تحلیل داده­‌های آماری از نرم‌­افزار Excel و SPSS ۲۵ استفاده شد.
یافته‌ها: مؤلفه­‌های کلیدی شناسایی‌­شده‌­ی شبکه‌­های اجتماعی شامل مولفه­‌ی سودمندی و کارکردهای استفاده از شبکه­‌های اجتماعی دارای ۲۹ گویه که مهم‌­ترین گویه، گویه‌­ی اشتراک اطلاعات با میانگین ۶/۸۱، مولفه‌­ی مشکلات و چالش‌­های استفاده از شبکه­‌های اجتماعی دارای ۲۶ گویه، مهم‌­ترین گویه‌­ی آن فیلترینگ و قطعی دسترسی به بعضی از شبکه­‌های اجتماعی با میانگین ۶/۵، مولفه‌­ی هدف استفاده از شبکه‌­های اجتماعی دارای ۵۷ گویه که از میان آن­ها گویه‌­ی سرعت انتشار و انتقال اطلاعات با میانگین ۶/۷۵، مولفه­‌ی افزایش مهارت­‌های افراد در استفاده از شبکه­‌های اجتماعی دارای ۸ گویه، مهم­‌ترین آن گویه‌­ی برگزاری کارگاه­‌های آموزشی استفاده از شبکه‌­های علمی ۶/۶۲، و در آخر مؤلفه اعتماد به شبکه‌­های اجتماعی دارای ۶ گویه که مهم‌­ترین گویه، گویه اعتماد به صحت اطلاعات به اشتراک­‌گذاری­‌شده در شبکه‌­های اجتماعی با میانگین ۶/۶۸ است.
نتیجه‌گیری: از میان مولفه­‌های شناسایی‌­شده، اثرگذارترین مولفه‌­ی شبکه اجتماعی در اشتراک دانش، مولفه­‌ی افزایش مهارت­‌های افراد در استفاده از شبکه‌­های اجتماعی است که نسبت به مولفه­‌های دیگر باید به آن توجه بیشتری صورت گیرد.
واژه‌های کلیدی: دانش، اشتراک دانش، شبکه‌های اجتماعی، اعضای هیات علمی
متن کامل [PDF 668 kb]   (43 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: عمومى


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 9، شماره 2 - ( 9-1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها