:: سال 1، شماره 2 - ( 7-1393 ) ::
دوره 1 شماره 2 صفحات 48-39 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی روند پژوهش در حوزه پزشکی مبتنی بر شواهد بر اساس پایگاه اسکوپوس
الهه امتی، امیر رضا اصنافی*
دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه شهید بهشتی ، a_asnafi@sbu.ac.ir
چکیده:   (19481 مشاهده)

سابقه و هدف: بررسی روند تولیدات علمی حوزه پزشکی مبتنی بر شواهد به منظور برنامه ریزی جهت ارتقای جایگاه و اولویت های پژوهشی کشور، امری ضروری است. هدف از این مطالعه تعیین وضعیت تولیدات علمی در حوزه پزشکی مبتنی بر شواهد است.

مواد و روش ها: این مطالعه از نوع کاربردی است که با استفاده از روش علم سنجی انجام شده است. جامعه‌ مورد مطالعه را کلیه‌ تولیدات علمی نمایه شده با موضوع پزشکی مبتنی بر شواهد در پایگاه‌ اسکوپوس طی سال‌های ۱۹۳۹ تا ۲۰۱۴ تشکیل ‌داده است. ابزار گردآوری داده‌ها، پایگاه‌ اسکوپوس بود. داده‌های به دست آمده بعد از ورود به نرم افزار آماری Excel مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند.

یافته ها: یافته ها نشان داد وضعیت تولیدات علمی جهان در زمینه پزشکی مبتنی بر شواهد در سال‌های اخیر سیر نزولی داشته است. به طوری که در فاصله سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۹۲ تعداد مدارک تولیده شده بسیار کم بود، در فاصله سال-های ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۷ سیر صعودی، در فاصله سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ سیر نزولی، در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ سیر صعودی و در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ سیر نزولی داشته است. در سال‌های ۱۳۶۳، ۱۹۶۴، ۱۹۶۵، ۱۹۶۶، ۱۹۶۸ و در فاصله سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۶۱ هیچ اثری در زمینه پزشکی مبتنی بر شواهد منتشر نشده است.

نتیجه گیری: کشور ایران در میان ۱۶۰ کشور شرکت‌کننده، با تولید ۲۵۸ سند، در رتبه ۳۷ قرار گرفت که این رقم در مقایسه با کشورهای رقیب بسیار پایین است.

واژه‌های کلیدی: پایگاه اسکوپوس، پزشکی مبتنی بر شواهد، تولیدات علمی، علم سنجی
متن کامل [PDF 763 kb]   (2864 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: ارزیابی تولیدات علمیXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 1، شماره 2 - ( 7-1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها