:: سال 2، شماره 1 - ( 6-1394 ) ::
دوره 2 شماره 1 صفحات 49-39 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل مقایسه‌ای رابطه دانشگاه و صنعت در ایران و ترکیه: مطالعه علم سنجی
عبدالرضا نوروزی چاکلی، بهجت طاهری*
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
چکیده:   (19563 مشاهده)

سابقه و هدف: در عصر حاضر ارتباط دانشگاه و صنعت یکی از شاخص‌ترین عوامل رسیدن به توسعه محسوب می‌شود. بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع، هدف از این مطالعه تحلیل مقایسه‌ای رابطه دانشگاه- صنعت در ایران و ترکیه است.

مواد و روش ها: پژوهش حاضر از نوع پژوهش‌های علم‌سنجی است که با استفاده از روش تحلیل استنادی و استفاده از تکنیک ارزیابانه انجام شد. جامعه آماری این تحقیق کلیه اختراعات ثبت‌شده و مقالات علمی مربوط به کشورهای ایران و ترکیه بر اساس اطلاعات پایگاه ثبت‌اختراعات آمریکا و اسکوپوس است. داده‌های این پژوهش با استفاده از آمار توصیفی ( فراوانی و درصد) و آزمون‌ استنباطی (همبستگی پیرسون)، نرم افزار Excel و SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته ها: یافته‌های این تحقیق نشان داد که کشور ایران و ترکیه در پایگاه اسکوپوس و ثبت‌اختراعات آمریکا تا زمان انجام این پژوهش به ترتیب 151159 و 258719 مقاله، 143 و 584 ثبت اختراع منتشر کرده‌اند. همچنین کشور ایران بر اساس اولویت‌های الف تا ج، در فناوری بیشترین تولید علم را داشته است. کمترین تولید علم با تعداد 5717 مربوط به حوزه علوم انسانی و هنر است. در مورد ثبت اختراعات بیشترین تعداد ثبت اختراع مربوط به علوم پایه و کاربردی است. کشور ترکیه بر اساس اولویت‌ها، کمترین تولید علم را در حوزه موضوعی مربوط به جهانگردی و حمل و نقل و بیشترین تولید را در حوزه سلامت و داروسازی داشته است.

نتیجه گیری: با توجه به گذشت بیش از دو دهه از تاسیس دفتر ارتباط صنعت با دانشگاه در کشور ایران، تعامل مناسب بین این دو سازمان در دستیابی به سطح مطلوب در علم و فناوری برقرار نشده است. بنابراین بررسی نیازهای هر یک از دو سازمان توسط دولت و تعیین مسیر منطقی برای بهبود کیفیت تولیدات آنها و برنامه‌‌ریزی در سطح کلان از موارد ضروری برای بهبود این ارتباط است.

واژه‌های کلیدی: کلید واژه‌ها: صنعت، دانشگاه، ثبت‌اختراعات، ایران، ترکیه، علم سنجی
متن کامل [PDF 933 kb]   (3673 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: علم سنجیXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 2، شماره 1 - ( 6-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها