:: سال 2، شماره 1 - ( 6-1394 ) ::
دوره 2 شماره 1 صفحات 56-50 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تطبیقی IF و SJR مجلات کتابداری و اطلاع رسانی
فاطمه معتمدی، فاطمه رمضانی پاکپور لنگرودی*
دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کرمان ، lib.shargh@gmail.com
چکیده:   (18917 مشاهده)

سابقه و هدف: گزارش استنادی مجلات (JCR) یکی از قدیمی‌ترین و مهم­ترین پایگاه ارزیابی مجلات است. مطالعه حاضر با هدف تعیین مقادیر ضریب تأثیر مجلات علم اطلاعات و دانش شناسی، رتبه­بندی شده در پایگاه Journal Citation Reports (JCR) در مقایسه با شاخص SJR در پایگاه رتبه­بندیSCImago  در بازه زمانی سه ساله ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ انجام شده است.

مواد و روش‌ها: مطالعه مقطعی حاضر از نوع تطبیقی بوده و با استفاده از روش علم سنجی انجام گرفته است. برای جمع آوری اطلاعات از دو ابزار تحلیلی پایگاه استنادی Thomson Reuters و Scopus استفاده شده است. جامعه مورد پژوهش را 38 مجله با موضوع کتابداری و اطلاع رسانی تشکیل می‌دهند.

یافته‌ها: رابطه مثبت و معنی­داری بین مقادیر Impact factor (IF) و  SCImago Journal Rank (SJR)مجلات حوزه علم اطلاعات و دانش شناسی نمایه شده در پایگاه­های استنادی Thomson Reuters و Scopus وجود دارد و همچنین رابطه مثبت و معنی­داری بین رتبه مجلات علم اطلاعات و دانش شناسی در نظام رتبه­بندی SCImago  و JCR وجود دارد (p<0/05).

نتیجه‌گیری: ضرورت دارد که پژوهشگران علم اطلاعات و دانش شناسی برای انتخاب مجلات مناسب از هر دو نظام رتبه بندی SCImago و SJR استفاده کنند.

واژه‌های کلیدی: رتبه بندی مجلات، ضریب تاثیر مجلات، کتابداری و اطلاع رسانی، گزارش استنادی مجلات، SCImago، SJR
متن کامل [PDF 826 kb]   (5529 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: شاخص های علم سنجیXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 2، شماره 1 - ( 6-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها