:: سال 2، شماره 2 - ( 9-1394 ) ::
دوره 2 شماره 2 صفحات 27-24 برگشت به فهرست نسخه ها
دلایل و انگیزه استفاده از شبکه های اجتماعی مجازی در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گناباد
میثم داستانی*، جواد کرامتی، علی پورفاطمی، علی اکرامی
دانشگاه علوم پزشکی گناباد ، meisam.dastani@gmail.com
چکیده:   (13162 مشاهده)

سابقه و هدف: امروزه شبکه های اجتماعی به یکی از مهم ترین ابزارهای ارتباطی در جهان تبدیل شده و از شهرت فراوانی برخوردار هستند. بنابراین اطلاع از میزان و دلایل استفاده کاربران از این ابزار امری ضروری است. بدین منظور این مطالعه با هدف تعیین دلایل و انگیزه استفاده از شبکه های اجتماعی مجازی در بین دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گناباد انجام شده است.

مواد و روش ها: در این مطالعه توصیفی 277 نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گناباد به صورت تصادفی شرکت کردند. پرسشنامه محقق ساخته ای که روایی و پایایی آن در مطالعات پیشین به دست آمده بود، توسط دانشجویان تکمیل گردید، پس از آن داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 20 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته ها: یافته های پژوهش نشان می دهد 52 درصد دانشجویان در یکی از شبکه های اجتماعی عضویت دارند. انگیزه و هدف اصلی دانشجویان از عضویت در این شبکه ها ارتباط با دوستان قبلی و کنونی و همچنین سرگرمی بوده است.

نتیجه گیری: بیش از نیمی از دانشجویان در شبکه های اجتماعی عضویت دارند. بنابراین توجه به نوظهور بودن شبکه های اجتماعی و عدم آشنایی دانشجویان با تمامی آثار استفاده از شبکه های اجتماعی مجازی، انجام پژوهش های بیشتری بر روی سایر جنبه های تاثیرگذار آن بر زندگی و سلامت دانشجویان ضروری به نظر می رسد.

واژه‌های کلیدی: شبکه های اجتماعی، دانشجو، دانشگاه علوم پزشکی گناباد
متن کامل [PDF 522 kb]   (4055 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: سیاست علم و فناوریXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 2، شماره 2 - ( 9-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها