:: سال 3، شماره 1 - ( 6-1395 ) ::
دوره 3 شماره 1 صفحات 44-36 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی بروندادهای علمی پژوهشگاه رویان
عبدالصمد کرامت فر*، محدثه رفیعی‌خشنود
مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی
چکیده:   (15197 مشاهده)

سابقه و هدف: سنجش و ارزیابی بروندادهای علمی از ضروریات است. بر این مبنا هدف پژوهش حاضر ارزیابی مدارک علمی نمایه شده پژوهشگاه رویان در Web of Science (WoS) از ابتدای سال تاسیس پژوهشگاه یعنی سال 1997 تا پایان سال 2014 است.

مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر با استفاده از روش‌های علم‌­سنجی انجام شده است. داده‌ها از پایگاه WoS جمع­آوری شد و تحلیل داده‌ها با استفاده از  نرم‌افزار Bibexcel و مصورسازی داده‌ها با استفاده از نرم افزار VOSviewer انجام شده است.

یافته‌ها: پژوهشگاه رویان با 892 مدرک در کل، در سال 2014 حدود نیم درصد از مدارک علمی کل کشور را تولید کرده و میانگین نرخ رشد سالیانه آن 43% بوده است. سه حوزه زنان و زایمان، زیست‌شناسی تولید مثل و ‌زیست‌شناسی سلولی، اصلی‌ترین محورهای پژوهشی این پژوهشگاه را تشکیل می‌دهند. شاخص هرش این پژوهشگاه 37 به دست آمد و 40 درصد مدارک علمی آن در مجلات Q1 و Q2 منتشر می‌شوند. متوسط استناد به هر مدرک علمی حاصل از هم‌تالیفی خارجی 14، هم‌تالیفی داخلی 6 و بدون همکاری خارج از پژوهشگاه 4 بوده است.

نتیجه‌گیری:  پژوهشگاه رویان یکی از موفق­‌ترین موسسات پژوهشی ایران در حوزه‌ پزشکی است و با شتاب بیش‌تری از کل کشور در حال انجام تحقیق و پژوهش است. بررسی شاخص‌های کیفیت مدارک علمی این پژوهشگاه نیز نشان‌دهنده کیفیت نسبی مدارک علمی آن می‌باشد و مدارک حاصل از هم­‌تالیفی در این موسسه، از کیفیت استنادی بالاتری برخوردار بوده است.

واژه‌های کلیدی: مدارک علمی، علم سنجی، پژوهشگاه رویان، همکاری علمی
متن کامل [PDF 948 kb]   (2392 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: علم سنجیXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 3، شماره 1 - ( 6-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها