:: سال 4، شماره 1 - ( 3-1396 ) ::
دوره 4 شماره 1 صفحات 44-36 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل و ترسیم شبکه هم‌نویسندگی پژوهشگران مرکز تحقیقات سل و بیماری‌های ریوی تهران
خدیجه طهماسبی*
دانشکده مدیریت، دانشگاه تهران، تهران، ایران ، khtahmasbei@gmail.com
چکیده:   (10696 مشاهده)

 سابقه و هدف: هدف پژوهش حاضر تعیین میزان تولیدات علمی مرکز تحقیقات سل و بیماری‌های ریوی تهران و ترسیم شبکه هم نویسندگی در این مرکز است.
مواد و روش‌ها: روش ­شناسی این پژوهش علم­ سنجی است. جامعه آماری شامل کل مقاله‌های علمی مرکز سل و بیماری‌های ریوی تهران، نمایه شده در پایگاه Scopus می‌باشد. برای تحلیل و ترسیم شبکه هم‌نویسندگی از نرم‌افزار Ucinet و بسته مکمل آن Net draw استفاده شده است.
یافته‌ها: میزان نرخ رشد 29/28 درصدی نشان داد، تولیدات علمی در مرکز مورد مطالعه، رشد صعودی داشته است. چگالی شبکه برابر 0/0244 بدست آمد. همچنین نتایج نشان داد نویسندگانی که دارای تولیدات علمی بیشتری هستند از نظر شاخص مرکزیت نیز در رتبه بالاتری قرار دارند.
نتیجه‌گیری: شبکه هم‌نویسندگی در مرکز مورد مطالعه از انسجام پایینی برخوردار بوده و ارتباط چندانی بین گره‌ها وجود ندارد. با توجه به اهمیت رشته‌های پزشکی در سلامت افراد جامعه، توجه به افزایش همکاری‌های داخلی و بین‌المللی و دسترسی هرچه سریعتر پژوهشگران به یافته‌های علمی روز ضروری به نظر می‌رسد.

واژه‌های کلیدی: تولیدات علمی، شبکه هم‌نویسندگی، چگالی، مرکزیت، مرکز تحقیقات سل و بیماری های ریوی تهران
متن کامل [PDF 633 kb]   (1173 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل | موضوع مقاله: علم سنجیXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 4، شماره 1 - ( 3-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها