مجله علم سنجی کاسپین- درباره نشریه
درباره نشریه

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها
درباره نشریه
مجله علم‌سنجی کاسپین، مجله ای است که مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری در حوزه‌های سنجش علم (علم‌سنجی، کتاب‌سنجی، اطلاع‌سنجی، وب‌سنجی، آلتمتریکس (دگرسنجی، سنجه‌های جایگزین، ترویج علم، ...) در ایران و در سطح بین‌المللی به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی مبسوط منتشر می‌کند. این مجله محفلی و محملی ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی است. نخستین شماره این مجله در سال ۱۳۹۳ منتشر شد. در حال حاضر این نشریه تحت سردبیری جناب آقای دکتر مهدی پورامیر منتشر می‌شود. امید آنکه این مجله علمی همچنان با دسترس‌پذیری گزارش‌های علمی و یافته‌های پژوهشی، شیوه زندگی  و سلامت جامعه را بهبود بخشد. 
ویژگی‌های برجسته مجله
 - کلیه نویسندگان نسخه‌ای از گواهی و نامه پذیرش مقاله را دریافت می‌کنند.
 - کلیه مقاله‌های پذیرفته شده در قالب پی.دی.اف. قابل مشاهده، بارگیری و چاپ هستند.
- نویسنده ظرف ۲-۱ ماه از ارسال مقاله، اعلان پذیرش یا رد آن را دریافت می‌کند.
 - مجله پشتوانه سازمانی و آرشیو کامل مقاله‌‌ها را دارد.
 - مجله از شمار خوانندگان خیلی خوبی برخوردار است و جزو مجله‌های طراز اول حوزه خود است. (با توجه به موضوع دوفصلنامه؛ خوانندگان فراوانی از مقالات آن بازدید می‌نمایند).
 - مجله در پایگاه‌های اطلاعاتی ملی و بین‌المللی نمایه‌سازی می‌شود.
 - مجله داوری تخصصی و همترازخوانی به صورت دو سر کور و گمنام می‌شود.
 - مقاله‌های پذیرفته شده خیلی زود به صورت دسترسی آزاد منتشر می‌شوند.
 - مجله از ضریب استنادی و ضریب تأثیر خوبی برخوردار است.
 - هیئت تحریریه معروف دارد.
 - به نامه‌های نویسندگان ظرف ۴۸ ساعت پاسخ داده می‌شود.  
اطلاعات کتابشناختی مجله
عنوان فارسی مجله مجله علم­‌سنجی کاسپین 
عنوان انگلیسی مجله Caspian Journal of Scientometrics
عنوان تحت‌اللفظی مجله Majallah-i ̒ilm/sanjī-i kāspiyan
شاپا چاپی (ISSN) شاپا الکترونیکی: X۱۵۷ -۲۳۸۳
شاپا چاپی:  ۲۴۲۳-۴۷۱۰
حوزه موضوعی مجله سنجش علم (علم‌سنجی، کتاب‌سنجی، اطلاع‌سنجی، وب‌سنجی، آلتمتریکس (دگرسنجی، سنجه‌های جایگزین، ترویج علم، کتابداری و اطلاع‌رسانی پزشکی،  ...).
زبان فارسی (به همراه چکیده انگلیسی مبسوط برای هر مقاله)
سال شروع انتشار ۱۳۹۳، سال ۱، شماره ۱
فاصله انتشار دوفصلنامه
محل انتشار ایران، بابل
ناشر و صاحب امتیاز دانشگاه علوم پزشکی بابل
مدیر مسئول دکتر مینا مطلب‌نژاد
سردبیر دکتر مهدی پورامیر
وضعیت انتشار فعال
نوع داوری دو سر کور (گمنام برای نویسنده و داور)
شماره رده‌بندی کنگره (LC)
شماره رده‌بندی دیویی (DDC) ۵۰۵
شماره NLM
نوع ماده پیایند (ادواری)
آدرس وبگاه http://cjs.mubabol.ac.ir
نوع دسترسی دسترسی آزاد، عمومی
نوع مجوز انتشار CC-BY-NC
نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی متن فارسی مقالات ارسالی به مجله علم‌سنجی کاسپین با استفاده از نرم‌افزارهای همانندجو ایرانداک (https://tik.irandoc.ac.ir) و سمیم‌نور (www.samimnoor.ir) و چکیده انگلیسی مقالات به وسیله نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی iThenticate (www.ithenticate.com) و Grammarly (www.grammarly.com) چک می‌شوند. در صورت تشخیص سرقت ادبی در متن فارسی یا چکیده انگلیسی، بلافاصله دفتر مجله مقاله دریافتی را رد کرده و نام نویسندگان را برای مدت پنج سال در لیست سیاه قرار می‌دهد. بنابراین، به همه نویسندگان پیشنهاد می‌شود که قبل از ارسال مقاله خود، متن کامل آن را با استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی چک کنند.
نوع انتشار (هزینه‌های داوری و هزینه‌های چاپ و انتشار) رایگان، دسترسی آزاد
مالک حق‌مؤلف / دارنده حق حق‌مؤلف نویسندگان دارندۀ حق‌مؤلف مقالۀ خود بدون محدودیت هستند. نویسنده کنترل کاملی بر اثر علمی خود دارد (به عنوان مثال، حق استفاده مجدد، توزیع، انتشار مجدد و غیره را حفظ می‌کند).
منبع درآمد مجله پشتیبانی سازمان مادر
توصیف مجله علم‌سنجی کاسپین مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری در حوزه‌های سنجش علم (علم‌سنجی، کتاب‌سنجی، اطلاع‌سنجی، وب‌سنجی، آلتمتریکس (دگرسنجی، سنجه‌های جایگزین، ترویج علم، کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، ...) در ایران و در سطح بین‌المللی به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی مبسوط منتشر می‌کند. این مجله  محفلی و محملی ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی است.
بیانیه دسترسی آزاد دانشگاه علوم پزشکی بابل به عنوان ناشر مجله علم‌سنجی کاسپین، بیانیه دسترسی آزاد بوداپست را به طور کامل می‌پذیرد و از آن پیروی می‌کند. این مجله، یک نشریه ادواری کاملاً دسترسی آزاد است. به این معنا که تمامی مقاله‌ها پس از پذیرش (به صورت زودآیند) و پس از چاپ (به صورت دسترسی آزاد و رایگان) بلافاصله از طریق اینترنت در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد. استفاده، توزیع و به‌اشتراک‌گذاری مقاله در هر رسانه، شبکه و وبگاهی مجاز است، مشروط بر اینکه به نویسنده و مجله به درستی استناد و ارجاع داده شود. مزایای دسترسی آزاد برای نویسندگان عبارتند از:
- حفظ حق‌مؤلف توسط نویسندگان مقاله؛
- دسترسی رایگان و آزاد برای کلیه خوانندگان و کاربران در سراسر جهان؛
- افزایش دسترس‌پذیری، رؤیت‌پذیری، مشاهده‌پذیری و خوانایی مقاله‌ها؛
- افزایش استناد به مقاله‌ها؛
- فقدان محدودیت مکانی برای دسترسی؛
- انتشار سریع و به‌موقع.
رضایت آگاهانه مشارکت‌کنندگان در پژوهش در مجله علم‌سنجی کاسپین، کلیه مشارکت‌کنندگان در مطالعه و پژوهش موضوعات انسانی حق حفظ حریم خصوصی را دارند و پژوهشگران نباید بدون رضایت آگاهانه آن را نقض کنند. اطلاعات هویتی و شناسایی مشارکت‌کنندگان، مانند نام و نام خانوادگی، و غیره، نباید به صورت نوشتاری، عکس یا شجره‌نامه منتشر شود؛ مگر اینکه این اطلاعات برای مقاصد علمی ضروری باشد و مشارکت‌کنندگان (یا والدین یا سرپرست) رضایت آگاهانه کتبی برای انتشار را ارائه کرده باشند. رضایت‌نامه مشارکت‌کنندگان باید مطابق مقررات ملی یا قوانین محلی در دفتر مجله، در محل کار پژوهشگران یا در هر دو جا مکتوب، مضبوط و بایگانی شود.
مدیر اجرایی دکتر موسی یمین‌فیروز
مدیر داخلی سمیه اسبکیان
ویرایش متون فارسی سمیه اسبکیان
ویرایش متون انگلیسی ریحانه براری
صفحه آرایی سمیه اسبکیان
نشانی مطلب در وبگاه مجله علم سنجی کاسپین:
http://cjs.mubabol.ac.ir/find-1.40.12.fa.html
برگشت به اصل مطلب